.. Flóra/ Byliny a drobné kry v lesoparku Baba na jar

Prvosienka holá odfotografovaná v PR Baba     Vzhľadom na polohu lesoparku Baba si môžu jeho návštevníci všimnúť, že na jeho území sa vyskytujú jednak teplomilné druhy (na južnej strane a na slnečných miestach) a tiež chladnomilné druhy (na severnej strane a na tienistých miestach).

Flóra v okolí Svitu v súčasnosti

     Začiatkom marca - podľa kalendára ešte koncom zimy - môžeme vidieť spod snehu vykúkajúce fialové kvety Šafrana karpatského (Crocus heuffelianus) z čeľade kosatcovité (Iridaceae). Zaradený je medzi chránené druhy národného významu, pričom spoločenská hodnota jedného jedinca dosahuje 9, 95 €. Je jedovatý - toxická je blizna piestika. Po zjedení spôsobuje bolesti hlavy, závraty, zvracanie a hnačky. U žien vyvoláva krvácanie z maternice.

     Pozornosť návštevníkov v marci a v apríli svojimi modrofialovými chlpatými kvetmi kvetmi, ktoré vyrastajú skôr ako listy, púta jarný poklad lesoparku baba - Poniklec slovenský (Pulsatilla slavica) z čeľade iskerníkovité (Ranunculaceae). Jeho kvety majú najskôr zvončekovitý tvar, neskôr sa roztvárajú. Typický je tým, že rastie najmä na vápencoch. Patrí k chráneným druhom európskeho významu, spoločenská hodnota jedného jedinca je 16, 59 €. Jedovatá je celá rastlina, najmä nadzemná časť. Na pokožke vyvoláva zápaly, po konzumácii spôsobuje zvracanie, značky a po vstrebaní pôsobí tlmivo na nervovú sústavu.

Šafran karpatský v zime   Šafran karpatský na jar   Poniklec slovenský
Šafran karpatský
v zime
Šafran karpatský
na jar
Poniklec slovenský

     K prvým jarným druhom patrí drobná bylina Fialka lesná (Viola sylvatica) z rovnomennej čeľade fialkovité (Violaceae).

Fialka lesná
Fialka lesná

     Návštevník lesoparku skoro na jar isto neprehliadne ružovo kvitnúci ker z čeľade vrabcovníkovité Lykovec jedovatý (Daphne mezereum). Najviac toxická je kôra tejto dreviny a neskôr - v jeseni červené dužinaté plody. Udáva sa, že už 10 – 12 kôstkovíc môže byť smrteľnou dávkou pre dospelého človeka. Pri vonkajšom použití sa objavia zápalové zmeny na koži- sčervenanie a pľuzgiere, pri dlhšom pôsobení vredy. Po zjedení sa objaví kýchanie, nevoľnosť, podráždenie pokožky, horúčka, kŕče, obrna, poškodenie obličiek, šok, zápal žalúdka a tenkého čreva, odumieranie tkaniva žalúdočnej sliznice a nakoniec obehový kolaps.

      Trochu neskôr - v máji kvitne Lykovec voňavý (Daphne cneorum), chránený druh národného významu - spoločenská hodnota jedného jedinca dosahuje 26, 55 €. Tiež je toxický - jeho jedovatosť spôsobuje glykozid dafnín. Plody sú podobné zrnkám obilia, málokedy si ich však pozorovatelia stihnú všimnúť, pretože veľmi skoro vysychajú.

Lykovec jedovatý - kvet   Lykovec jedovatý - plod   Lykovec voňavý
Lykovec jedovatý
(kvet)
Lykovec jedovatý
(plod)
Lykovec voňavý

     Na tienistých miestach na severnej strane lesoparku, napr. v oblasti tzv. bobovej dráhy, môžeme pozorovať drobnú Soldanelku karpatskú (Soldanella carpatica) z čeľade prvosienkovité (Primulaceae), ktorá je ľudovo nazývaná i ľadový zvonček alebo čertov zvonček. Listy na spodnej strane má zafarbené antokyánom. Patrí k chráneným druhom národného významu, pričom spoločenská hodnota jedného jedinca bola stanovená na 16, 59 €.

     K jarným skvostom patrí i „ blízka príbuzná“ soldanelky (obe z čeľade prvosienkovité) Prvosienka holá (Primula auricula). Ľudovo je nazývaná auricula ursi - medvedie uško. ne Jej hrubé mäsité listy spolu s jemnými žliazkami vytvárajúcimi ochranný múčny povlak jej umožňujú prispôsobenie sa aj extrémnemu suchu. Rastie v málo prístupnom teréne - na vápencových bralách, v skalných štrbinách a na sutinách, preto jej pozorovanie a najmä zachytenie fotoobjektívom si vyžaduje dobrú horolezeckú zdatnosť a odvahu. Patrí k chráneným druhom národného významu -spoločenská hodnota jedného jedinca je 16, 59 €.

     Jej blízkou príbuznou je hojne rozšírená Prvosienka vyššia (Primula elatior), ktorá sa využíva v ľudovom liečiteľstve. Prípravky z jej kvetov uľahčujú vykašliavanie hlienov, pomáhajú tiež pri nervovej slabosti, nespavosti, závratoch a migréne.

Soldanelka karpatská   Prvosienka holá   Prvosienka vyššia
Soldanelka karpatská Prvosienka holá Prvosienka vyššia

     Uplatnenie v ľudovom liečiteľstve pri chorobách dýchacích ciest má príbuzný Pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis) z rovnakej čeľade prvosienkovité (Primulaceae).

     V skupinách s veľkým počtom jedincov na tienistých miestach rastie v jarnom období Veternica hájna (Anemone nemorosaa) a Veternica iskerníkovitá (Anenone ranunculoides), obe patriace do čeľade iskerníkovité (Ranunculaceae). U oboch druhov je jedovatá celá rastlina, najmä nadzemná časť. Priloženie listov na pokožku spôsobuje jej zápal a tvorenie pľuzgierov. Otrava po zjedení sa vyznačuje zápalom ústnej dutiny, žalúdka a čriev a prejavuje sa zvracaním, kolikovými bolesťami brucha a podráždením obličiek.

Pľúcnik lekársky   Veternica hájna a Veternica iskerníková
Pľúcnik lekársky Veternica hájna
a Veternica iskerníková

     V tônistých zárastoch si pozorný návštevník nášho lesa môže všimnúť nenápadnú bylinu s obličkovitými listami Kopytník európsky (Asarum europaem) z čeľade vlkovcovité (Aristolochiaceae). Jedovatá je celá rastlina vrátane tmavohnedých až červenofialových kvetov, ktoré sotva vyčnievajú zo zeme. Silica pôsobí dráždivo na kožu. Po zjedení rastliny dochádza k zvracaniu, poruchám žalúdka a čriev, ako i obličiek. U tehotných žien môže nastať potrat.

     Konvalinka voňavá (Convallaria majalis) z čeľade ľaliovité (Liliaceae) je krásnou ozdobou nášho lesoparku - jej biele malé pôvabné kvety vyrastajú v riedkom strapci a príjemne voňajú. Ale pozor! Jedovatá je nielen celá rastlina (po odkvitnutí i jej plody - červené bobule) , ale i voda vo váze, v ktorej bola kytička konvaliniek. V súčasnosti sa na ňu štátom stanovená ochrana nevzťahuje, patrí však do najnovšieho Červeného zoznamu ohrozených druhov cievnatých rastlín (z roku 2001) - je potenciálne ohrozeným druhom.

     Príjemnou jarnou vôňou láka i Kokorík voňavý (Polygonatum odoratum) z čeľade ľaliovité (Liliaceae). Toxická je celá rastlina, najmä plody - modročierne dužinaté bobule. Po Po ich zjedení sa objavujú poruchy žalúdka a čriev, ktoré sú sprevádzané krvavými hnačkami.

Kopytník európsky   Konvalinka voňavá   Kokorík voňavý
Kopytník európsky Konvalinka voňavá Kokorík voňavý

     Tôňovka dvojlistá (Mianthemum bifolium) z čeľade ľaliovité (LIliaceae)obsahuje jedovaté látky vo všetkých častiach svojho tela. Otrava sa prejavuje nutkaním na zvracanie, zvracaním, poruchami žalúdka a tenkého čreva a hnačkami.

     Rozsiahle porasty pod stromami tvorí v apríli a v máji Kyslička obyčajná (Oxalis acetosella) z rovnomennej čeľade kysličkovité (Oxalidaceae). V minulosti sa využívala v ľudovom liečiteľstve - známa bola pod ľudovým názvom „zajačikova kapusta“. Rozdrvené čerstvé listy sa prikladali na rany a tiež sa z nich vyrábal osviežujúci nápoj, ktorý mal protiskorbutové a protihorúčkové účinky. V súčasnosti ju v čerstvom stave ordinuje iba homeopatia.Listy tejto rastliny majú výraznú kyslú chuť. Ich častá konzumácia vo väčšom množstve však nie je vhodná, pretože môže spôsobiť chronickú intoxikáciu - tá sa prejavuje prítomnosťou cukru a šťavelanu vápenatého v moči.

     Vzácnym pozostatkom doby ľadovej je Dryádka osemlupienková (Dryas octopetala) ktorú môžeme vidieť kvitnúť koncom mája v ťažko prístupnom teréne.

     Tento nízky kríček (iba 2- 10 cm) s veľmi rozkonáreným kmienkom často tvorí rozľahlé vankúšikovité trsy. Rastie v ťažko prístupnom teréne na bralách a balvanitých sutinách. Pri jej pozorovaní a najmä fotografovaní je často potrebná i dávka odvahy a horolezeckého majstrovstva.

     Patrí k priekopníckym druhom, nadzemnou zakoreňujúcou stonkou pokrýva sutinu. Je veľmi odolná voči vetru, dobre znáša sucho i chlad. Fosílne nálezy dokazujú, že existovala už v predposlednej, ale najmä v poslednej dobe ľadovej. Po ústupe ľadovcov - v tzv. dryasovej dobe bola vedúcou rastlinou. Rastie veľmi pomaly, skrútené kmienky majú priemer iba 3cm. Zaradená je k chráneným druhom národného významu, pričom spoločenská hodnota jedinca dosahuje 26,56 €.

     V máji a v júni môžeme pozorovať Horčinku horkú (Polygala amara) z rovnomennej čeľade horčinkovité (Polygalaceae), ktorá rastie v trsoch. Už od čias Antiky patrí k liečivým druhom a v ľudovom liečiteľstve má uplatnenie i v súčasnosti.

Tôňovka dvojlistá   Dryádka osemlupienková   Horčinka horká
Tôňovka dvojlistá Dryádka osemlupienková Horčinka horká

     Blízkou príbuznou je Horčinka väčšia (Polygala major), ktorá kvitne trochu neskôr.

     K teplomilným druhom, ktoré rastú na južnej strane lesoparku patrí Medunica medovkolistá (Melittis mellissophyllum) z čeľade hluchavkovité (Lamiaceae), ktorá mala v dávnej minulosti uplatnenie v ľudovom liečiteľstve.

     Farbou a tvarom súkvetia zaujme i Hrachor jarný z čeľade bôbovité (Fabaceae).

Horčinka väčšia   Medunica medovkolistá   Hrachor jarný
Horčinka väčšia Medunica medovkolistá Hrachor jarný

     Jahoda obyčajná (Fragaria vesca) patrí k liečivým bylinám. Kvitne v jarnom období a jej chutné plody dozrievajú začiatkom júla.

Jahoda obyčajná (kvet aj plod)
Jahoda obyčajná (kvet aj plod)


Článok pripravila: RNDr. Danica Božová
Biologička,
učiteľka ZŠ Mieru, Svit| mapa stránok | Správa webov: www stránky Dolghi | e-mail: nchbaba@gmail.com | web partneri |
| Podporujú nás: Turistika (Vysoké Tatry) | Mobilná klimatizácia | Odvlhčovač | Umelé kvety | Športové spodné prádlo |