„Do lesa chodievame častokrát s úmyslom krátkej prechádzky a zabúdame, že aj v priebehu tohoto krátkeho času sa nám môže stať nehoda. Z vlastných skúseností tvrdím, že vždy je dobré zobrať si so sebou lekárničku!“
Otlak, bežná vec, povie si väčšina z nás. Avšak otlak pár kilometrov od civilizácie vie narobiť poriadne problémy a utĺmiť zážitok z turistiky. Iné drobné úrazy, a nemusí to byť len pošmyknutie a pád vedia znepríjemniť túru. Nehody ako napríklad uštipnutie včelou, vetvička v oku od kolegu pred Vami, alergická reakcia na byliny v lese, porezanie ruky o ostrú trávu vieme efektne a rýchlo hodiť za hlavu ak máme aspoň malú lekárničku. Čo si však do takejto lekárničky nabaliť?
Obsah lekárničky závisí od dĺžky plánovanej túry. Pri dlhších túrach je lepšie počty položiek na zozname aj zdvojnásobiť. Ďalej je potrebné zohľadniť ročné obdobie a predpoveď počasia, náročnosť terénu, plánované aktivity, a určite myslieť aj na čas potrebný na návrat do civilizácie v prípade, že sa nehoda stane v strede túry a je to rovnako ďaleko na začiatok ako na koniec.
Ja sa ďalej zamerám hlavne na lekárničku určenú na kratšie túry, napríklad aj prechádzku po NCH Baba.
Ja osobne používam na lekárničku jedno vrecko na baťôšku, prístupné z vonku. Priožené tam mám vždy aj jedny hygienické servítky. Pri zostavovaní lekárničky musí každý používať svoju hlavu a netreba zabúdať na dostatok tekutín, zvlášť ak ide o turistiku s deťmi, na kvalitnú obuv a vždy radšej o jeden kus oblečenia viac ako menej.